Inköpschefen närmade sig pensionsåldern och Tekniska Verken i Linköping letade efter en ersättare. Med hjälp av Unik hittade de en ny och sparade på köpet en massa tid.
Tekniska Verken har just genomgått en stor förändring av hela organisationen vilket har inneburit en hektisk tid för de flesta på företaget. Många saker måste genomföras samtidigt, däribland rekrytering av personal som är en viktig fråga.
Tiden räckte inte
– Vi visste att vår dåvarande inköpschef närmade sigpensionsavgången och var tvungna att påbörja arbetet med att hitta en ersättare för honom. Eftersom vi har ett ramavtal med Unik vände vi oss till dem, berättar PA-konsulten Anna Vik.
Hon har själv arbetat som rekryterare i många år och har visserligen den kompetens som behövs. Men tiden skulle inte räcka till, vilket gjorde hjälpen från Unik varmt välkommen.
– Jag lämnade in en kravprofil på personen vi sökte tilltjänsten samt annonstext. Unik hjälpte oss att annonsera och gjorde det första urvalet åt oss. Vi sökte en person med erfarenhet av liknande arbetsuppgifter men som skulle vara ett nytillskott och inte nödvändigtvis likna den person som vi ersatte.
Resultatet blev fyra kandidater som alla passade in på vilkaegenskaper och erfarenheter som krävdes för jobbet. Slutintervjuerna skötte Anna Vik tillsammans med den förre inköpschefen och vice vd:n Ingvar Carlsson som är chef över inköpsavdelningen.
Bra formulerad annons
– Styrkorna med Unik är att de har ett starktvarumärke och är kända i regionen. De har ett brett kontaktnät och är duktiga på att göra urval. Vi använder dem vid olika sorters rekryteringar. Det är oftabra att ta in någon utifrån som ser på verksamheten med nya ögon. Speciellt vid en chefsrekrytering eftersom det är en tung position, säger Anna Vik. Efter att ha träffat de fyra kandidaterna föll valet på Lars Bergmar med mer än tio års erfarenhet av ett liknande arbete. Utmaningen med det nya jobbet blir att skapa nya rutiner och processer och få medarbetarna med sig för att göra bästa möjliga upphandlingarna åt Tekniska Verken.
– Vi stärker upp inköpsavdelningen med mer personal, så jag sitter med rekryteringar just nu. Att anlita ett rekryteringsföretag kan varavettigt eftersom det inte alltid är så lätt att rycka bort folk från sina vanliga arbetsuppgifter, säger Lars Bergmar.
När det gäller rekryteringen av sig själv har han inget att klaga på. Han fick ett bra intryck av Unik som han haft kontakt med genom rekryteringsprocessen.
Jag tycker även att platsannonsen var väldigt bra formulerad. Det framkom klart och tydligt vilka kompetenser som efterfrågades.




